Jak praktycznie używać termostatów grzejnikowych

Nadchodząca zima wiąże się ze znacznymi podwyżkami cen za ogrzewanie, w związku z czym warto zapoznać się z możliwościami oszczędności. Najprostszą metodą jest prawidłowo ustawiony termostat grzejnikowy.

Poniżej wyjaśniamy jak prawidłowo ustawić pokrętło na termostacie aby zapewnić odpowiednią
i komfortową temperaturę w mieszkaniu, przy okazji nie przepłacać za rachunki.

  1. Co oznaczają cyfry na termostacie grzejnikowym?

Głowice termostatu grzejnikowego mają zazwyczaj skalę od 0 do 5, gdzie każda liczba pełni inną funkcję. Chcąc skutecznie zarządzać temperaturą pokoju, całego mieszkania, warto wiedzieć co oznaczają cyfry na termostacie grzejnikowym:

– śnieżynka lub 0 – nie znaczy całkowitego zamknięcia zaworu termostatycznego. Ten tryb ma nie dopuścić do zamarznięcia wody w grzejnikach i utrzymywać temperaturę od 6 do 8 °C,

– cyfra 1 – reguluje temperaturę w zakresie 12 – 13 °C. Ten tryb kierowany jest do przestrzeni takich jak klatka schodowa, garaż i każde inne pomieszczenie, gdzie zakładana jest odzież wierzchnia,

– cyfra 2 –  reguluje temperaturę w zakresie 15 – 16 °C. Powyższa temperatura jest zalecana do użytku w sypialni, temperatura idealna do snu,

– cyfra 3 – tryb pracy termostatu odpowiedni do kuchni, salonu i innych pomieszczeń dziennych. Reguluje temperaturę w zakresie 18 – 20 °C,

– cyfra 4 – to ustawienie przekazuje pomieszczeniom temperaturę w granicach 22 – 24 °C, tak ustawione pokrętło termostatu zazwyczaj stosowane jest w pokojach dziecięcych i łazienkach,

– cyfra 5 –  to tryb, który nie jest zalecany do użytku codziennego, gdyż utrzymuje temperaturę
w zakresie 25 – 28 °C.

Ustawienie temperatury termostatu grzejnikowego na maksymalną wartość 5 nie przyśpiesza nagrzania pomieszczenia. Jedyne co osiągniemy w ten sposób to suche i nieprzyjemne gorąco
w pomieszczeniu. Dodatkowo zapłacimy wyższe rachunki za ogrzewanie.

Lepszym rozwiązaniem jest stopniowa zmiana trybu na termostacie. Zawór termostatyczny przy zmianie temperatury z 16 °C, czyli z cyfry 2 na cyfrę 3, która daje 20 °C w pomieszczeniu i tak maksymalnie otworzy dopływ gorącej wody.

2. Jak ustawić termostat grzejnikowy?

Wiedza, jak ustawić termostat grzejnikowy w naszych pomieszczeniach jest bardzo potrzebna
i pomoże zaoszczędzić nam na rachunkach za ogrzewanie. Grzejniki jak i sam termostat nie mogą być zasłonięte grubymi zasłonami, zastawione meblami, czy też zabudowane.

Termostat grzejnikowy będzie dobrze działał tylko wtedy, gdy będzie odsłonięty. W przeciwnym razie temperatura będzie mierzona tylko na przestrzeni pomiędzy grzejnikiem a np. zasłoną. Spowoduje to, że nie będzie ona odpowiadać realnej temperaturze w pomieszczeniu.

3. Jaką cyfrę wybrać na termostat grzejnikowy?

Optymalne ustawienie termostatu grzejnikowego to tryb przypisany do cyfry 3, który
w pomieszczeniach utrzymuje temperaturę 20°C.

Chcąc zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie można w sypialni ustawić w ciągu dnia minimalną temperaturę i zwiększyć ją dopiero porą wieczorową, gdy będziemy niedługo szli spać. Nocą warto ustawić termostat grzejnikowy na cyfrę 2, która zapewni warunki idealne do snu.

Jeśli wychodzimy na dłużej z domu, przestawiamy termostat na cyfrę 1 lub śnieżynkę, aby nie pobierać zbędnego ciepła.

4. Jak wietrzyć, żeby nie płacić więcej za ogrzewanie?

Wietrzenie pomieszczeń przy zamontowanych termostatach grzejnikowych musi zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób, aby nie zwiększyć opłaty za ogrzewanie. W sezonie grzewczym wietrzymy pomieszczenia krótko ale intensywnie. Zanim zabierzemy się za otwieranie okien, powinniśmy w pierwszej kolejności przekręcić zawory grzejników w tryb śnieżynka w danym pomieszczeniu. Po kilku minutach przerwy (5-10 minut wystarczy) możemy śmiało wprowadzić świeże powietrze do pokoju. Taki zabieg sprawi, że kaloryfery nie będą emitować ciepła w czasie, gdy zimne powietrze będzie wpadać do środka. Dzięki temu nie będziemy narażeni na niepotrzebną stratę energii cieplnej.

Od listopada do marca czas wymiany powietrza w pokoju nie powinien być dłuższy niż 10 minut,
a optymalna długość to ok. 4-6 min. Dzięki temu nie wychłodzimy ścian i mebli, które akumulują ciepło i oddadzą je po zamknięciu okien. W ten sposób szybciej przywrócimy temperaturę, która wcześniej panowała w pokoju. Krótkie wietrzenie nie tylko zapewni dopływ świeżego powietrza, ale również wykluczy niszczenie ścian i mebli stojących przy oknie w przypadku opadów śniegu czy deszczu.

5. Co zrobić gdy wyjeżdżamy?

Podczas naszej nieobecności w domu nie należy całkowicie wyłączać ogrzewania. Wystarczy obniżyć temperaturę o 2-3°C. Udowodniono, że stała średnia temperatura daje wyższą oszczędność niż włączanie i wyłączanie ogrzewania na zmianę. Podczas dłuższej nieobecności (trwającej ponad tydzień) obniżmy temperaturę do 12-15°C.

6. Co jeszcze warto wiedzieć?

Grzejniki powinny być odsłonięte – nie należy zastawiać grzejników meblami ani zasłaniać zasłonami.

Suszenie prania na grzejnikach powoduje, że ciepło nie przenosi się właściwie na pomieszczenie.

Lokal nieogrzewany lub niedogrzewany czyli taki, w którym temperatura jest niższa niż minimalna, określona przepisem prawnym (16°C) ogrzewany jest pośrednio przez lokale sąsiednie. Ciepło przenika przez przegrody budowlane, przez co narażamy sąsiadów na dodatkowy pobór ciepła i wyższe koszty.